HT-MUTE™ PREFAB 40

Stegljudsdämpning

HT-MUTE PREFAB 40 - Stegljudsdämpat golv

Stegljudsdämpning - terrazzoplattor

I samarbete med Aprobo och Sto Scandinavia erbjuder vi effektiva akustiklösningar i kombination med terrazzoplattor från våra XQ-kollektioner.

Herrljunga Terrazzo golvplattor (12 mm), installeras i en konstruktion från 40 mm inkl. armerad avjämning (StoCrete CS-serien) och Aprobo dB1 stegljudsmatta på slätt underlag. dB kantlist monteras längs med väggar och golvet bör därför ha någon typ av golvsockel, förslagsvis i terrazzo. Sockeln mjukfogas i underkant för att förhindra flanktransmission.

HT-MUTE 40 ger konstruktionen en stegljudsförbättring med 16 dB.
HT-MUTE™ PREFAB erbjuder mycket bra finish och likformighet med möjlighet att välja format - från platta till större skivor.
Bygghöjd från 40 millimeter
Erbjuder 16 dB stegljudsreduktion
Reducerar trumljud
Akustikreduceringen enligt SS-EN 10140-3:2010
Ladda ner produktblad
Kontakta oss för mer information
Boka gärna ett möte med oss och låt oss berätta om stegljudsdämpning och alla fördelar med terrazzo.
Carolina Johansson
SÄLJARE 
TERRAZZOPLATTOR & BEKLÄDNADSPRDUKTER
Carolina Johansson
Telefon: +46 513-78 50 16carolina.johansson@terrazzo.se
SÄLJARE TERRAZZOPLATTOR & BEKLÄDNADSPRDUKTER
Adam Tingström
Telefon: +46 513-78 50 11adam.tingstrom@terrazzo.se
SÄLJARE TERRAZZOPLATTOR & BEKLÄDNADSPRDUKTER
Tobias Johansson
Telefon:  +46 513-78 50 14tobias.johansson@terrazzo.se
crossmenu